Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı (rhytidectomy) yüz ve boyun derisindeki sarkıkları ve varsa çene altı yağlanmayı ortadan kaldırmaktadır. Burun ve göz kapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma, lazer ile cilt soyma, yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılarak hastanın daha güzel, canlı ve genç görünmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca beraberinde dolgu maddelerinin enjeksiyonu veya peeling uygulanarak ince kırışıklıklar da giderilebilmektedir. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ameliyathanede yapılmalıdır. Ortalama 2-2.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Dikişler 5-7 gün içerisinde alınır.

 

Yüz Germe  Operasyonu:

Yüz germe ameliyatı (rhytidectomy) yüz ve boyun derisindeki sarkıkları ve varsa çene altı yağlanmayı ortadan kaldırılması üzere estetik cerrahlar tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Deri altı dokusu desteklenir. Cildin elastikiyeti tam kaybolmamışsa yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç vermektedir. Bu operasyon yanında burun estetiği, göz kapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma, lazer ile cilt soyma, yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılarak hastanın daha güzel, canlı ve genç görünmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca beraberinde dolgu maddelerinin enjeksiyonu veya peeling uygulanarak ince kırışıklıklar da giderilebilir.

Yüz Germe Operasyon Öncesi:

Ameliyattan beklentilerinizi cerrahınızla tartışın. Yüz germe ameliyatı öncesinde sigara 10 gün önce bırakılmalıdır. Güneşlenme ve cilt bakımı ile ilgili alışkanlıklarınız varsa bunları anlatın, ameliyat sonrası yapılması gerekenleri dikkatle dinleyin. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ameliyathanede yapılmalıdır. Genellikle genel anestezi ile yapılan bu ameliyat sedasyon desteği ile lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Ortalama 2-2.5 saat süren bu ameliyattan sonra aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ancak yapılacak kombine ameliyatlar ameliyat süresini uzatır ve hastanede bir gün kalmanızı gerektirebilir. Yüz germe ameliyatının izi mutlaka kalır, fakat belirgin bir iz değildir ve şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenecek şekilde yapılmaktadır. Çene altı bölgesindeki yağların alınması için karşıdan görünmeyecek şekilde 3-5 mm boyunda iz kalır. Ek olarak ameliyat yapılırsa, yapılan ameliyata göre ek iz kalır. Bu izlerin gizlenecek ve belirgin olmayacak şekilde olması beklenen bir sonuçtur.

Yüz Germe Operasyonu Sonrası:


Yüz Germe Ameliyatı Öncesi SonrasıAmeliyat sonrası
komplikasyon azdır; yüzde şişlik, morluk, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilmektedir. Bazen yüz sinirleri anesteziden etkilenebileceği için bu hastalarda yüzde hafif asimetriler görülebilir, ancak bunlar geçicidir. Gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde pansuman yapılarak, sarılır. İçeride birikimleri engellemek için, dren denen lastik borular konulabilir ve en geç 2 gün içinde alınır. Pansuman değişimleri takip edilip, 2-3.günlerde pansuman açılır ve saçlar yıkanabilir. Dikişler ortalama 5-7.günlerde alınır.

Genellikle ikincil ameliyata ihtiyaç olmamasına karşın seyrek olarak ikinci bir düzeltme gerektirebilir. Bir hafta sonra hasta işe dönebilir ve makyaj yapabilir. İki ay boynuca ağır egzersizler ve güneş ışığından kaçınma ve dış darbelerden korunma tavsiye edilir. Erkeklerde ameliyat sonrası kulak arkası ile saçlı deri arasındaki mesafe azalır, bu da daha dikkatli traş olmalarını gerektirir. Gerekirse, bu alana epilasyon yapılabilir. Erkek hastalara ameliyat sonrası 2-3 hafta sakal traşı olmamaları önerilmektedir.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.