Yaz İçin Estetik Önerileri

Yazın Uygulanan Estetik Tedaviler

Yazın Uygulanan Estetik Tedaviler

Yaz mevsimine girerken, lazer epilasyon, selülit tedavileri, meme estetiği, karın germe, liposuction gibi birçok tedavinin yapılmasının zor olduğu hatta imkansız olduğu söylenir. Ancak bu işlemler için gelişen teknoloji birçok imkanlar sunmaktadır.

1-Yazın Uygulanan Estetik Ameliyatlar

Yazın en sık yapılan ameliyatlar arasında, liposuction (yağ aldırtma), karın germe, kol ve bacak germe, meme büyütme ve meme küçültme ameliyatları sayılabilir.

2- En Çok Hangi Sorunlarla Başvuru Yapılmaktadır ?

Yapılan araştırmalara göre yaz aylarında hastalar en çok bel, göbek ve kalça bölgesindeki yağlanma, meme sarkması ve meme küçüklüğü, selülit, yüz bölgesindeki kırışıklıklar ve sarkmalar, karında çatlaklık ve sarkmalar konularındaki şikayetlerde bulunmaktadırlar.

3-Yazın Kesinlikle Yapılmayan Operasyonlar Hangileri ?

Ameliyat kesi yerlerinin güneşle doğrudan temas ettiği ameliyat türlerinin yapılması önerilmez. Örneğin burun ameliyatı, yüz germe gibi. Ameliyat sonrası kesi yerlerinin güneşten korunması koşulu ile karın germe, kol ve bacak germe, liposuction, meme küçültme ve büyütme ameliyatları yapılabilmektedir. Kesi yerlerinin daha iyi ve belirsiz hale gelebilmesi için güneş ışınlarından korunması gerekir.

4-Güneş Operasyonları Nasıl Etkiliyor?

Güneş ışınlarından görünen ışık çeşidi olmayan ultraviyole ışınları yara izlerinde renk değişimleri ve kararmaya neden olarak ameliyat izinin istenildiği gibi iyileşmesini engellemektedir. Bu nedenle korunmak için ya güneşe çıkılmamalı ya da güneş koruma faktörü 30’un üzerinde olan krem ve losyonlar kullanılmalıdır. Tabi bir ağacın gölgesinin bile güneşten korunmak için yeterli olmadığı unutulmamalıdır.

6-Neştersiz Estetik Açısından Yazın Yapılan Ve Yapılamayan Uygulamalar Nelerdir?

Yüz gençleştirmek için, AWT’nin sıklaştırma seansları, botoks ve iğnesiz mezoterapi uygulamaları yapılan araştırmalara göre oldukça risksiz ve hızlı sonuç veren yöntemlerdir. Hafif ve orta derecede yüz sarkmaları için infra red, ND-YAG ve IPL tekniklerinin kombinasyonlarından elde edilen lazer tekniklerinin yazın yapılması cildin uygulama sonrası güneşten korunması açısından risklidir. Çünkü cildin renginde koyulaşma olabilmektedir. Selülit için de yine AWT ve iğnesiz mezoterapi oldukça hızlı, etkili ve de risksiz bir yöntemdir. Bu özellikleri bakımından da estetik cerrahlar tarafından tercih edilmektedir. Cilt bakımı için bilinçli bir şekilde yazın kuru ve güneşli yıpratıcı etkisinden korunmak gereklidir. Özellikle öğle üzeri güneşten korunmaya dikkat edilmelidir. Yüz ve bacaklardaki kılcal damar varislerinin tedavisinde yazın da 940 nm dalga boylu lazer uygulamalarına devam edebilirler.

7. Herşeye Rağmen Yazın Operasyon Yapıldıysa Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yazın ameliyat yaptırmak zorunda kalan hastalar karın germe, meme küçültme ya da meme dikleştirme yaptırmışsa, en az iki ay yüzmemeli, ağır spor yapmamalı, zorlu güç gerektiren işlerden uzak durmalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında ameliyat izlerini açıkta bırakacak giyim tarzından kaçınmalıdır. Burun ameliyatı olanlar iki ay gözlük takmamalı ve güneşten korunmalıdır. Meme büyütme yaptıran hastaların da yine iki ay korunmalarında fayda vardır. Liposuction yaptıran hastalar mutlaka iki ay korse kullanmalı ve güneşten korunmalıdır. Yüz germe ameliyatı olanlar da yine iki ay güneşten korunmalıdır. Bu ameliyatların tarihleri tatil yerlerine gitmeden iki ay önceye denk getirilerek yapılmasında fayda vardır. Örneğin Haziran ayında ameliyat olanlar Ağustos  ayı gibi gitmelidir.