Vajina Estetiği

Vajen Daraltma, Vajen Estetiği

Vajina Daraltma, Vajina Estetiği

Vajinanın doğum, yaşın ilerlemesi, kürtaj, sık cinsel ilişkiye girilmesi ve jinekolojik müdahaleler sonrasında sıkılığı ve darlığı azalabilmektedir. Esnekliğini kaybetmiş sıkılığı azalmış olan vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyata vajen daraltma ya da vajina sıkılaştırma ya da vajina estetiği denmektedir.

Vajen daraltma ameliyatında vajen girişinden başlayarak uzunlamasına 3-4 cm kadar alan daraltılmaktadır. Ortalama 30-40 dakika kadar süren vajen daraltma operasyonunda atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için dışarıda sadece 5-6 dikiş gözükmektedir. Vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün sonra hasta işine dönebilmekte, 15-20 gün sonrasında ise dikişler kendiliğinden dökülmektedir.

Vajen daraltma ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde yani vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulması sonrasında yapılmaktadır. Ancak ameliyat olacak olan hastaların isteğine göre anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeysel uyutma da yapılarak operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Vajen daraltma operasyonları ortalama 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Vajen Daraltma Operasyonu

Operasyon öncesinde lokal anestezi uygulanacak ise hastanın tok, genel anestezi uygulanacaksa hastanın aç olması gerekiyor. Vajen daraltma ameliyatında vajen girişinden başlayarak uzunlamasına 3-4 cm kadar alan daraltılıyor. Böylece vajina girişi kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm kadar daralmış oluyor.

Operasyonda atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için dışarıda 5-6 dikiş gözükmektedir. Bu işlemin başarılı olmasını sağlayan en önemli unsur ise vajina alt duvarında iki taraflı pelvis tabanını oluşturan “levator” kaslarının birbirine dikiş atılarak yaklaştırılmasıdır. Vajinal sıkılık böylece ideal şekilde artmış olacaktır.

Vajen Estetiği Sonrasında

Vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ancak ameliyatınız sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Kişisel hijyeninize dikkat etmeniz, dikişlerinizin pansumanını düzenli olarak yapmanız ve doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Hastalar operasyon sonrasında ciddi bir ağrı yaşamamaktadır. Hafif bir ağrı, şişlik ve hafif lekelenme şeklinde kanama görülmektedir.

Vajina daraltıcı ameliyatın 15-20 gün sonrasında dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Bir ay sonra ise hiç ameliyat olmamış gibi hissedeceksiniz. Vajinoplasti, labioplasti ameliyatlarından 2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir.