Liposakşın Ameliyatı

Liposuction Yağ Aldırma

Liposuction (Basınçla Fazla Yağların Alınması)

Liposuction (Liposakşın) cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Fazla yağlar bu yöntemle rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir. Birkaç lokalize alandan yağ alınması durumunda lokal anestezi tercih edilir; daha fazla alanlar için ise genel anestezi uygun olacaktır. Tek seansta birden fazla alana liposuction uygulanabilir.  Ameliyat 1-3 saat arası sürer. Bir veya iki lokalizasyondaki yağ depolanmasını almak için hastanın hastanede kalması gerekmese de daha fazla yağ almalar için hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Liposuction için 1-2 gün içinde korseye başlanmalı ve iki ay kullanılmalıdır. Dikiş varsa 5-10 gün içinde alınır. Şişliklerin inmesi ve vücut hatlarının belirmesi 8 haftayı bulacaktır. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

 

Liposuction ile Yağ Alma:

Ergenliğe kadar insan vücudunda yağ hücresi artışı olur. Ancak daha sonraki dönemlerde yağ hücresi sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür ki, bu kilo artışı ile sonuçlanır. Kişinin beslenme biçimi, yaşam tarzı, egzersiz ve spor yapması fazla kiloların önlenmesinde ya da verilmesinde oldukça faydalıdır. Ancak bu kişilerde dahi inatçı yağ birikimleri olabilmektedir. Diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleri karın, bel, kalça, uyluk iç ve dış tarafı, diz, kolların iç kısmı, yanlar ve boyundur. Fazla diyet ve egzersiz yağ yakımından ziyade vücut sağlığının bozulması ile sonuçlanır.

Liposuction (Liposakşın) cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Fazla yağlar bu yöntemle rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir. Her ne kadar fazla yağların alınmasına yardımcı olsa da, belli oranda yağ alınabildiği için zayıflatma ameliyatı gibi düşünülebilir, ancak sadece vücudun belli yerlerinden yağ birikimleri alındığından kontür düzeltme ameliyatıdır. Yani vücudunda orantısızlıklar olan hastalar için deri kalitesi iyiyse ideal bir ameliyattır.

ŞİŞMAN HASTALARIN FAZLA KİLOLARINDAN KURTULMASINA YARDIMCI OLMAZ. FARKLI UYGULAMALAR İÇİN DOKTORUNUZA SORUNUZ.

Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan alındığından yağ hücresi sayısı da azalmış olur. Liposuction’ın başarısı yağ hücrelerindeki azalmayla eskisi kadar bu bölgelerde yağ toplanmamasına bağlıdır. Böylece bu bölgelerde eskisi kadar yağ toplanmaz. Hastaların sıklıkla duyduğu vücut yağları ile ilgili işlemlerin açıklaması “liposhaping” yağların şekillendirilmesi, “lipoliz” deri altına verilen ilaçlarla yağların eritilmesi, “bodyshapingvücut şekillendirilmesi, “bodysculpturing” vücudun sanatsal heykeltıraşlığı ve “bodycontouring” vücut hatlarının şekillendirilmesi olarak söylenebilir. Ve lipoliz dışındaki işlemlerin hepsinde de liposuction uygulanmaktadır.

Liposuction ameliyatında ıslak ve kuru olmak üzere iki ayrı teknik vardır: Islak teknikte yağ alınmasından önce bölgeye özel hazırlanan bir sıvının enjeksiyon yardımı ile verilmesi ile başlar. Islak teknik kanamayı azaltmada faydalıdır. Kuru teknikte ise direkt yağ alınmasına başlanır. Yağ birikiminin olduğu bölgeye uygun birkaç mm’lik kesi veya kesiler yapılarak, kanüller bu deliklerden yağ dokusuna ulaştırılır. Vakum cihazı çalıştırılarak, yağ çekilir. Ayrıca ultrason teknolojisinden yararlanılarak da liposuction yapılabilmektedir. Ultrason yardımı ile yapılan liposuction ile normal liposuctiona göre daha ince yağ birikimleri rahatlıkla alınabilmektedir. “Liposculpture” tekniği, diğer adıyla yüzeyel liposuction kontur düzensizliğine neden olan daha yüzeyel yağ dokuları alınmaktadır. Liposculpture tekniği selülit ve sarkıklıklarında faydalı olmaktadır.

Vücut konturlarının düzeltilmesinde seçilmiş hastalarda güvenli yağ alımı miktarları aşılmadığı sürece riski minimal olan bu ameliyat ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bir defada alınabilecek saf yağ dokusu miktarı hastaya göre 4.5 litreye kadar çıkabilmektedir. Daha fazla yağ alınması durumunda sıvı, elektrolit ve kan desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Liposuction Yağ Aldırma Operasyon Öncesi

Normal veya normale yakın kilosu olan fakat vücudun belli bölgelerinde fazla yağ depolanmaları olan hastalar, deri kalitesinin iyi olması durumunda liposuction rahatlıkla uygulanabilir ve olumlu sonuçlar alınır. Deri kalitesi kötü, yani deri sarkık veya çatlak ise dermolipektomi dediğimiz germe ameliyatları tercih edilmektedir. Yaş sınırlaması yoktur. Liposuction çncesinde hastanın psikolojisi değerlendirilmeli, beklentiler mutlaka gerçekçi olmalı ve cerrah ile tartışılmalıdır. Beklentileri gerçekçi olmayan hastalarda işlem uygulanmamalıdır. Liposuction sahasından yakın zamanda ameliyat yapılmışsa, kan dolaşımında problem varsa, kalp veya akciğer hastalıkları varsa liposuction tercih edilmemelidir. Ayrıca hasta antidepresan ilaçlar veya kilo verdirici ilaçlar kullanıyorsa, liposuction öncesinde yaklaşık 3 hafta önce kadar bu ilaçlar kesilmelidir. Yüzden ayak bileğine kadar her yere rahatlıkla uygulanabilen liposuction, kadınlarda en sık kalça, göbek bacaklar ve boyun, erkeklerde ise bel, boyun altı ve göbek bölgelerine yapılmaktadır. Liposuction hastalara daha rahat giyinme, rahat hareket edebilme ve özgüvenini artırma şansı vermektedir.

Liposuction ameliyatı çoğu zaman tek seanslıdır ve 4 kilodan fazla saf yağ alınması gerekiyorsa, kısa aralıklarla kalan miktar da alınabilmektedir. Ancak aynı lokalizasyondan yağ alınacaksa 6 hafta beklenmelidir. Liposuction ile alınan yağlar istenildiği takdirde, çökük, yağ eksikliği olan, ince veya kırışık olan bölgelerde enjekte edilerek kullanılabilmektedir. Alınan yağlar enjektörde steril bir şekilde toplanmalı, içindeki sıvı filtre edildikten sonra salt yağ kısmı daha ince kanüller yardımı ile verilebilmektedir. Birkaç lokalize alandan yağ alınması durumunda lokal anestezi tercih edilmektedir, daha fazla alanlar için genel anestezi uygun olacaktır. Ameliyat 1-3 saat arası ortalama süreye sahiptir. Bir veya iki lokalizasyondaki yağ depolanmasını almak için hastanın hastanede kalması gerekmese de daha fazla yağ almalar için hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Liposuction seçilmiş hastalarda yeterli ekip ve cihazla cerrahınızın estetik plastik cerrah olmak kaydıyla uygulanabilir güvenli bir işlemdir. Ameliyatın riskleri arasında kanama, deri hasarları, sinir yaralanması, enfeksiyon (iltihab) ve sıvı birikimleri sayılabilir. Ayrıca deri düzensizlikleri ve yağ embolisi de görülebilmektedir. Liposuction sonrasında izler küçüktür ve mümkün olduğu kadar göz önünde olmayan yerlerde planlanır. Kontur farklılıkları için ikinci bir müdahale gerekebilir.

Hasta ayakta iken yağ alınacak yerler yağ birikim oranlarına göre çizim yapılır. Ameliyat genel anestezi tercih edilmişse, hastane koşullarında ameliyathanede anestezi doktorunun kontrolünde yapılmaktadır. Lokal anestezi kullanılacaksa, sedasyon eklenebilir. Islak teknik uygulanacaksa, hazırlanan solüsyon verilir, yağ birikimi olan alandan yağların rahat alınabileceği ve kesi izinin çok dikkat çekmeyeceği yerlere (göbek kıvrımı, kasık kıvrımı gibi) birkaç mm’lik insizyonlar yapılarak, buradan kanüllerle negatif basınçlı vakum uygulayarak, yağ fazlalıkları çekilmektedir. Daha orantılı yağ alınabilmesi için en az iki veya lokalizasyona göre üç delik açılmalıdır. Birden fazla alana tek seansta liposuction uygulanabilmektedir. Kanül delikleri genellikle dikilmez, gerekirse 1-2 dikiş konabilir. Bazen ince lastik borular konarak içerideki sıvı birikiminin daha rahat atılması sağlanır.

Liposuction Ameliyatı Sonrası:

Liposuction ameliyatından sonraki evre rahattır. Ağrı az olur ve mevcut ağrılar doktor kontrolünde ağrı kesicilerle giderilir. Liposuction uygulanan alanlarda elastik bandajlarla pansuman kapatılır. Liposuction için 1-2 gün içinde korse kullanılmaya başlanmalı ve iki ay kullanılmalıdır. Hasta taburcu edildikten hemen sonra normal yaşamına devam edebilir, ancak 2-4 hafta ağır aktivitelerden sakınılmalıdır. Liposuction uygulanan alanlarda nadiren morluk oluşabilmektedir. Bu morluklar bir hafta içinde geçmektedir. Şişlik, uyuşukluk, karıncalanma ve yanma hissi oluşabilir ancak bunlar geçicidir. Yürüyüşler bu sorunların kaybolmasını hızlandırır. Dikiş varsa 5-10 gün içinde alınmalıdır. Şişliklerin inmesi ve vücut hatlarının belirmesi 8 haftayı bulacaktır. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir . Şişliklerin azaldığı ve vücudun şekillendiği süreç olan 8 haftalık dönemde LPG uygulaması önerilir. Hem şişliği hem de selülitleri azaltarak, daha düzgün bir görünüm sağlamada faydalı olur. İşe dönüş ise ameliyatın derecesi ile ilgilidir. Güneşe maruz kalındığında kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi noktalar) gibi sorunlar oluşabilir. Dikkat edilmelidir.

Liposuction Öncesi Önemli Hatırlatmalar:

  • Liposuction estetik bir ameliyattır. Hastanın mutlaka estetik plastik cerraha başvurmaları gerekir. Cerrahınızın uzmanlık dalını sormayı unutmayınız.
  • Çene altı (gıdık), yanaklar, boyun, kolun iç kısmı, memeler, göğüs, karın bel, kalça, genital organların çevresi, yanlar, uyluk, diz iç yüzü, bacak arkası ve ayak bileğinden rahatlıkla fazla yağ dokuları liposuction ile alınabilir. Germe küçültme ameliyatlarına yardımcı olma amacıyla eklenebilir.
  • Liposuction deliklerinin izleri göz ardı edilebilecek özelliktedir.
  • Bir seferde hastaya bağlı olarak, güvenli bir şekilde 4.5 litreye kadar yağ alınabilir. Kan ve sıvı destekleri ile daha fazla da alınabilmektedir. Ancak bu cerrahın tercihine bırakılmalıdır. 3-6 ay aralarla tekrarlanabilir.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.