Lazer Lipoliz İle Hızlı Zayıflama

Lazer Lipoliz ile Zayıflama

Lazer Lipoliz

Diod lazer ışını ile doğrudan yağ hücresinin zarının patlatılmasına dayalı olan yönteme Lazer lipoliz denir. Lazer lipoliz bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliği tedavisinde kullanılan tedavi vücut şekillendirme uygulamalarında oldukça yenilikçi bir tedavidir. Karın, basen ve bel gibi bölgeler başta olmak üzere yüz bölgesi, kol, bacak içleri, çene altı, bacak bölgesindeki yağlardan kanama olmadan tek seansta kurtulunabilir. Bu yöntem cildin altında biriken yağları yok edebildiği gibi aynı zamanda ciltteki kolajen üretimini de arttırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini sağlar. Lazer lipoliz uygulamasından sonra hasta işine veya sosyal hayatına hemen dönebilmektedir. Genelde tek seansta uygulanan Lazer Lipoliz uygulamaları yağlı dokunun hacmine ve cilt gevşekliğinin fazlalığına göre seans sayısında değişiklik gösterebilmektedir. Lazer lipoliz uygulamalarından sonra 5 gün kadar korse kullanılması gereklidir.

 

Lazer Lipoliz Nedir?

Diod lazer ışını ile doğrudan yağ hücresinin zarının patlatılmasına dayalı olan yönteme Lazer lipoliz denir. Aynı zamanda elastikiyetini kaybetmiş bağ dokusu ve kollajeni de parçalayarak, genç bağ dokusu ve kollajen oluşumunu arttırır. Lazer lipoliz bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliği tedavisinde kullanılan tedavi vücut şekillendirme uygulamalarında oldukça yenilikçi bir tedavidir. Başarısı kanıtlanmış olan bu tedavi yöntemi dünya da 3-4 yıldır uygulanmaktadır.

Lazer lipoliz bölgesel yağ fazlalıklarında, gevşek olan cildin gerginleştirilmesinde ve terlemenin yok edilmesi için koltuk altlarında uygulanan oldukça etkili bir vücut şekillendirme yöntemidir. Karın, basen ve bel gibi bölgeler başta olmak üzere yüz bölgesi, kol, bacak içleri, çene altı, bacak bölgesindeki yağlardan kanama olmadan tek seansta kurtulunabilir. Bu yöntem cildin altında biriken yağları yok edebildiği gibi aynı zamanda ciltteki kolajen üretimini de arttırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini sağlar.

Klinikte de gerçekleştirilebilen uygulama da yapılan kesi 1-2mm arasındadır. Bu nedenle de ameliyat sonrasında izi yok denecek kadar azdır. Lazer lipoliz uygulamalarından sonra hasta işine veya sosyal hayatına hemen dönebilir. Kısa sürede iyileşme sağlayan ve bandajlama süresinin kısa olması lazer lipoliz uygulamasının avantajlarından biridir.

Lazer Lipoliz Öncesinde

Tedavi öncesinde herhangi bir ön hazırlık yoktur. Burada en önemli konu hastanın tedaviye uygunluğudur. Lazer lipoliz öncesinde hastanın alerjik olduğu ilaçlar varsa bunların bilinmesi veya şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıkları olup olmadığı gibi genel sağlık durumu ile ilgili bilgilerin olması gerekir. Böylece buna uygun olarak gereken tedbirler alınabilinir.

Genelde tek seansta uygulanan Lazer Lipoliz uygulamaları yağlı dokunun hacmine ve cilt gevşekliğinin fazlalığına göre seans sayısında değişiklik gösterebilmektedir. Bu uygulamayı 3 ay ara ile tekrarlamak mümkündür.

Lazer Lipoliz Nasıl Yapılır?

İlk önce bölgesel fazlalık olan yerler işaretlenir. Lazer ışının çıkardığı ısı enerjisinden hastanın etkilenmemesi için tedavi edilecek bölgeye bölgesel uyuşturma yapılır ve yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar beklenir. Sonra işlem yapılacak bölge iyice temizlenip, 1-2 mm lik bir kesi açılır. Açılan bu kesiden lazer atımını yapacak olan fiberin içinden geçen 1 mm çapındaki kanül cilt altına sokulur. Bu kanül yardımı ile yağ birikimi olan bölgede lazer atışı yapılarak yağ hücreleri parçalanır.

Lazer Lipoliz Sonrasında

Lazer lipoliz uygulaması sonrasında hasta hemen işine ve günlük hayatına dönebilmektedir. İşlem sonrasında yok edilen yağ hücreleri geri gelmez. Fakat hastanın gereğinden fazla kalori alması kalan yağ hücrelerinde hacim olarak artış olmasına neden olabilir. Bu durumda ise işlemi tekrar uygulamak gerekir. Bu nedenle lazer lipoliz sonrasında hastaların spor yapması ve gıda alımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Lazer Lipoliz’in Liposuction’dan farkı nedir?

Klasik liposuction uygulanacak bölgeye göre teknik değişiklikler göstermektedir. Yapılacak bölgeye verilen sıvı ve sonrasında yüksek negatif basınçla yağlar çekilmektedir.  Genelde narkoz altında hastanede uygulanan klasik liposuction sonrasında hastanın 3-4 günlük toparlanma süresine ihtiyacı vardır. Uygulama sonrasında hasta da 10-15 günlük süre de morluklar görülebilmektedir ve  uzun bir süre yaklaşık 4-6 hafta kadar korse kullanılması gerekmektedir. Liposuction uygulaması tekrarlanıldığında bir öncekinden daha ağrılı ve travmatik olabilmektedir.

Lazer lipoliz ise az invaziv ve etkili bir yöntemdir. Lazer lipoliz uygulamasından sonra 5 gün kadar korse kullanılması yeterli olduğu gibi aynı bölgeye lazer lipoliz uygulaması yapılırsa ikinci seansta ilk seans gibi hafif geçer. Yalnız bu uygulamada kısa süreli hafif bir ödem görülebilmektedir. Bu dönemde hastaların hem ödemi azaltan hem de lenfatik drenajı sağlayan bir soft masaj uygulaması yaptırması sonucu daha da olumlu yönde etkileyecektir.

Lazerli Liposuction’ın normal Liposuction’dan farkı nedir?

Lazerli lipoliz de bir seansta alınabilecekten daha fazla yağ bulunuyorsa ve bir kere de yağlardan kurtulmak isteniyorsa, lazerli liposuction olarak uygulama gerçekleştirilir. Lazer ışını ile yağlar eritilir, yine önceden açılmış olan küçük deliklerden normal liposuctiona oranla çok daha ince kanüllerle erimiş yağlar rahatlıkla alınabilir. Lazerli liposuction sonrası korse kullanımı ise normal liposuctiona göre daha kısadır, sadece iki haftadır. Bir diğer farkı ise normal liposuctiona göre bağ dokusunun kollajen üretimi daha fazla olduğundan daha fit, daha diri, elastikiyeti daha fazla bir vücuda sahip olunmasıdır. Delikler daha küçük olduğu için de izler normal liposuctiondan daha küçüktür.