Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş Asma

Alın ve Şakak Germe (Kaş Asma)

Kaş asma alın germe ameliyatları estetik cerrahlar tarafından alındaki çizgileri en aza indirmek için tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası sarkan kaşlar normal yerine getirilerek kişiye daha canlı bir bakış kazandırır. Ayrıca gözlerin yan tarafındaki çizgiler de daha azaltılmış olur. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanı gözetiminde ameliyathanede yapılmaktadır. Genel anestezi veya sedasyon destekli lokal anestezi ile yapılan işlem ortalama 1.5-2 saat kadar sürer, aynı gün eve çıkılabilir. Diğer estetik ameliyatlarla da kombine edilebilen operasyon bundan dolayı hem ameliyat süresi hem de hastanede kalış süresi bakımından uzayabilir.

[nbox][/nbox] [—ATOC—] [—TAG:h3—]

Alın çizgileri oluşumunda, kötü beslenme, sigara, düzensiz yaşam, stres, hava kirliliği, yetersiz cilt bakımı, yerçekimi, fazla mimik hareketleri hızlandırıcı etkenlerdendir. Hastalar profili genellikle 40 yaşın üzerindedir. Hastanın başka sağlık problemi yoksa ameliyat rahatlıkla uygulanabilmektedir. Sarkıklığın fazla olduğu derinin çıkarılması gerektiği durumlarda klasik alın germe  işlemi yapılır. Bu yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm arkasından taç şeklinde bir iz kalır ki, hasta kel değilse, bu iz saç içine gizlenebilir. Ameliyat sonrası bu hastalarda saçlı deride hissizlik uzun sürebilir. Alın germe ameliyatı yapılan hastaya ayrıca kaş asma ameliyatı yapmaya gerek yoktur. Şakaklardan girilip, kaş asılması ve kısmen alın germesi tercih edilmez. Fazla deri çıkarılması gerekmiyorsa, alın germe ameliyatı endoskopik olarak da yapılabilir. Saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3-4 adet 2 cm’lik kesi yapılarak aynı sonuç alınabilmektedir. Saçlı deride his kaybı da o oranda az olmaktadır.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.