Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatları

Estetik cerrahlar tarafından karın derisinde çatlaklar ve sarkıklık olan hastalarda ideal sonuç verdiği için tercih edilen yöntemlerden biri de Karın germe ameliyatıdır. Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Göbek ve karın görünümünü ideal şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakmaktadır ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanmaktadır. Abdominoplasti ameliyatı çok iri memelerin küçültülmesi dışındaki estetik ameliyatlar, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi diğer ameliyatlarla da birlikte yapılabilmektedir. Ameliyat süresi 1.5 ila 4 saattir. Dikişler, iyileşme sürecine göre 10-14 gün arasında alınmaktadır. Hastanede kalma süresi hastanın durumuna göre 1 ile 5 gün arasında değişir. Genellikle hastalar işlerine 2-4 hafta sonra dönebilmektedirler. Ameliyat sonrasında estetik cerrahlar hastaların iki ay kadar korse giymesini ve aktif egzersizden uzak durmasını önermektedir.

 

Karın Germe Ameliyat Öncesi

Karın germe ameliyatından 4 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmak ve ameliyattan en az 2 hafta sonrasına kadar içmemek gereklidir. Hasta antidepresan ve kilo verdirici ilaç kullanılıyorsa, yine cerrahın uyarısına göre ameliyattan 3 hafta önce kesmesi gerekir. Ameliyat sonrasında güneşten korunmalıdır. E vitamini, Aspirin veya benzeri kanın pıhtılaşmasını engelleyen kullanımı da yine cerrahın uygun gördüğü sürelerde kullanılmalıdır. Ağır diyetlere de yine ara verilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon (iltihap) varsa, ameliyat hastalık bitimine kadar ertelenmelidir. Şeker hastası olanlarda doktor kontrolünde kanın şeker seviyesi düzenlenmeden ameliyat yapılamaz.

Başlıca dört tipi olan karın germe ameliyatı şöyle özetlenebilir:

Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti): Göbeğin yerinin değiştirildiği tip ve göbeğin yerinin değiştirilmediği tip olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Kısmi karın germe ameliyatı (mini- abdominoplasti)

Ters karın germe ameliyatı (reverse abdominoplasti): Estetik cerrahlar tarafından yapılan bu tip abdominoplasti ameliyatının izi göğüslerin biraz daha altında kalmaktadır. Bu nedenle bu karın germe ameliyatı nadiren tercih edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Kilo verdirici veya zayıflatıcı bir ameliyat değildir. Karın germe ameliyatı öncesinde aşırı kilolu hastaların kilo verdirici diyet ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Göbek ve karın görünümü tatmin edici şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanmaktadır. Abdominoplasti ameliyatı estetik ameliyatlar, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi diğer ameliyatlarla da birlikte yapılabilmektedir.

Estetik cerrahlar, şikayetlerinizi ve beklentilerinizi konuştuktan sonra muayenenizi yaparlar. Sonrasında karın bölgesindeki yağ miktarı ve yerleşimi, deri sarkıklığı, fazlalığı ve kalitesi değerlendirilir. Daha önceden geçirilen hastalıklar varsa (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı v.b.) ve ameliyatlar, alışkanlıklar (sigara, içki, v.b.), kullanılan ilaçlar (aspirin, sakinleştirici, kilo verdirici ilaçlar, v.b.) ayrıntılı olarak cerrahına anlatılmalıdır. Bazen hastalarda sadece liposuction da yeterli olabilmekteyken bazen de karın germe ameliyatına liposuction eklenmesi faydalı olabilir. Bu konuda cerrahınızla muayene sonrası önerileri ve yapılması gerekenleri konuşmanız gerekir. Ameliyat için kullanılacak anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyatın riskleri hakkındaki bilgiler estetik cerrahınız tarafından size söylenir. Abdominoplasti ameliyatları kısmi abdominoplasti dışında hastane şartlarında genel anestezi altında yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Süreci:

Tam karın germe abdominoplasti ameliyatın genişliğine bağlı olarak, 2 ile 5 saat, kısmi abdominoplasti ise 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Sıklıkla bir kalçadan diğer kalçaya kadar uzanan, mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve ek olarak göbek çevresine yuvarlak kesi yapılır. Nadiren de olsa tam abdominoplasti de göbek yerini değiştirmek gerekmeyebilir ki buna da cerrahınız karar verir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısa olup, göbek yeri değiştirilmeden de yapılabilir. Ameliyata birlikte liposuction gerekli ise liposuction işlemi yapılır. Daha sonra ameliyatta karın derisi ve yağ dokusu beraber kasların hemen üzerinden kaburga kemiklerine kadar kaldırılır. Karın kaslarındaki zayıflık veya fıtıklaşmalar takviye edilerek, onarılır. Fazla deri yağ dokusu ile birlikte kesilerek, vücuttan uzaklaştırılır. Kısmi abdominoplastide bu işlemler daha sınırlı olmaktadır. Daha az deri ve yağ dokusu kaldırılıp, kesilerek, vücuttan uzaklaştırılır. Daha sonra kaldırılan deri ve yağ dokusu altına sıvı ve kan toplanmasını minimuma indirmek için iki adet lastik dren denilen borular yerleştirilip, deri ve deri altı dokular dikilir. Yerine göre tercihen metal klempler de kullanılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası:

Karın germe ameliyatı sonrasında ilk günler şişlik ve (doktor kontrolünde) ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı olabilir. Lastik drenler ortalama 1-3 gün içinde çıkarılır. Dikişler ise 1-3 hafta arasında alınır. Hastanede kalma süresi hastanın durumuna göre 1-5 gün arasında değişiklik gösterir. Hastalar genellikle işlerine 2-4 hafta sonra dönebilirler. Hastanın kendisini eskisi gibi hissetmesi birkaç ay alabilir. İlk 3-6 ay süresince yara izleri pembe mor arası renkte ve sert kıvamda iken, 9 ay ile bir yıllık süre zarfında düzleşerek, solacaktır. Ancak kalıcı olan bu iz bikini altına rahatlıkla gizlenebilir. Tam veya kısmi abdominoplasti karın kasları zayıf ve karın sarkıklığı olan hastalarda iyi sonuç verir. Bu nedenle de estetik cerrahlar tarafından tercih edilirler. Bu hastalarda ameliyat sonrası düzenli egzersiz ve diyetle görünüm yıllarca korunabilir.

Deri iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı bir yağ fazlalığı varsa ve karın duvarı sağlamsa, liposuction ile yağ alınması daha faydalı olabilir. Diyet egzersizler düzenli bir program dahilinde yapıldığında total vücut yağının azalmasında etkili olabilir, ancak deri sarkıklığını gidermez. Riskler ve muhtemel komplikasyonlar denilen, ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar alternatif tedavilerde de ameliyatın risklerini taşır.

Ameliyat deneyimli estetik cerrah tarafından yapılırsa, ameliyat sonrası sonuçlar genellikle tatmin edici olmaktadır. Estetik olsun olmasın her türlü cerrahi girişimin belirli bir riski vardır. Burada hasta için önemli olan, abdominoplasti ameliyatının riskleridir. Beklentiler ve riskler hastanın ameliyatı kabul etmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu komplikasyonların görülme durumu hastadan hastaya değişmektedir, bu nedenle ameliyattan önce bu risklerin bilinmesi gereklidir. Ameliyat öncesi iyi değerlendirme yapılırsa, bu riskler minimuma iner. Bu riskleri iyice anlamınız gereklidir. Enfeksiyon (iltihab) ve kanama gibi komplikasyonlar nadir görülür. Eğer enfeksiyon varsa bunun için antibiyotik verilir, abse varsa boşaltılmalıdır. Bu durumlar hastanede kalış süresini uzatabilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir. Bu da yara izini daha belirgin hale getirebilir. Bu iz için ikinci bir cerrahi müdahale yapılabilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesi sorunlarına daha sık rastlanır.

Yağlanmaya, gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı olarak ameliyat bölgesi dışında vücut kontürü değişiklikleri gelişebilir. Bu ameliyatın etkileri bunların dışında uzun süre kalıcı olacaktır.

         Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.