Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemine estetik burun ameliyatı denir. Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması v.b. işlemler yapılmaktadır. Ameliyatta genel anestezi uygulanır ve ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasında değişmektedir. Burun ameliyatı sonrasında, hastalar genellikle aynı gün içinde evlerine gönderilebilmektedir. Burun ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün sonra ayağa kalkarak, doktorunun kontrolü ve bilgisi dahilinde işe gidebilmektedirler.

Estetik Burun Ameliyatında Doktorla İletişim Neden Çok Önemlidir?

Hastalar ve estetik cerrahlar arası kurulan kontakt ameliyatların başarısı ve seyrinde önemli rol oynamaktadır. Burun ameliyatında beklentilerin estetik cerraha anlatılması sonrasında muayenenizin yapılması ve size bilgi verilmesi sonrasında ameliyatla ilgili karar vermenize bağlı olarak planlama süreci başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta derisi kalın olan burunlarda yapılacak ameliyatın kendini göstermesinin zorluğudur.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi:

Burun ameliyatları için  kullanılacak anestezi genel anestezidir. Lokal anestezi ile de yapılan estetik burun ameliyatında genellikle estetik cerrahlar  genel anestezi altında yapmayı tercih ederler. Tamamıyla estetik amaçlı yapılan bu ameliyatı çoğu sigorta poliçesi ödemesini yapmaz. Bu durumun istisnası ise solunum problemi ya da yaralanma sonrası bozulan burun şeklinin düzeltilmesidir ki, bu durumda sigorta şirketiyle hasta görüşerek durumunu bildirebilir. Daha önceden geçirilen ameliyatlar, herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar, alerji veya solunum güçlüğü ve tütün (sigara, v.b.) kullanımı mutlaka estetik ameliyatı yapacak cerraha hasta tarafından iletilmelidir. Her türlü beklenti ve endişe mutlaka ameliyat öncesi belirtilmelidir. Ameliyat öncesinde doktorunuz belirli ilaçları ve tütün kullanımını ameliyattan önce kesilmesini önerebilir.

Estetik Burun Ameliyatı:

Ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasındadır. Ameliyat esnasında burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle ameliyata başlanır; burun sırtı, burun ucu ve varsa içi ile ilgili problemler düzeltildikten sonra burun deliklerine tampon konur ve burun sırtına alçı atel konarak, ameliyat sona erdirilir. Göz kapaklarında şişlik ve morluğu minimuma indirmek amacıyla ilk gün göz kapakları flaster ile kapatılır. Estetik burun ameliyatı Doktor kontrolünde hasta ameliyat sonrası aynı gün içinde eve gönderilebilir. Burun ameliyatından sonra yüzde şişme, burun ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik olabilir. Ancak doktorunuzun vereceği ilaçlarla bu etkiler minimuma indirgenebilir. Hastaların yapılarına göre gözler etrafında morluk ve şişlik nadiren de olsa olabilir. İlk birkaç gün zaruri ihtiyaçlar dışında sırta birkaç yastık konularak yatılması önerilir. Tampon olduğu için nefes almada zorluk hissedilir ki bu yüzden ağızdan nefes alınmalıdır. Hapşırma için ağız açık derin nefes alınarak, bu histen kurtulunabilir. Burundan tamponlar çekilse de 2-4 ay kadar zaman zaman nefes alma problemi olabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar:

Ameliyat ne kadar deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa, komplikasyon (risk) oranı da o derece azalacaktır. Ancak yine de bu risk yok denemez çünkü her cerrahi operasyonun belli bir risk oranı bulunur. Bu riskler enfeksiyon (iltihab), burun kanaması, anesteziyle ilgili riskler, burun sırtında çok ince damarlanmalar olarak sayılabilir. Burun deliklerini küçültmek için işlem yapılmadığı sürece herhangi bir görünen iz söz konusu değildir. Çünkü ameliyat burun içinden yapılmaktadır. Açık burun ameliyatlarında burnun alt kısmında iz olur. Ancak estetik cerrahların kullandığı teknikler genellikle kapalı burun ameliyatı tekniği olduğundan bu ize ameliyatlarda rastlanmamaktadır. Estetik burun ameliyatı sonrası risk her zaman vardır, yani en ehil ellerde dahi on hastadan birinde ikinci bir ameliyat riski vardır. İkinci ameliyat her zaman ilk ameliyattan daha basit bir işlemdir.

Burun Ameliyatı Sonrası Estetik Cerrahların Önerileri

Hastalar doktorlarının izniyle birkaç gün sonra ayağa kalkıp, işe gidebilirler. Göz kapakları ameliyatın ertesi gün açılır. Tamponlar 1-3 gün sonra doktorun kontrolüne göre çıkarılabilir. Alçının değiştirilmesi ise, 5-7 günlerde yapılmaktadır. Dikişlerin özel durumlar dışında alınması gerekmez, çünkü eriyen dikişlerdir. Ameliyattan sonra sümkürmek ve burun silinmesi bir iki hafta için yapılmamalıdır. Alçının açılması 10-12.günlerde olur. Bundan sonra cerrahınızın tarif edeceği masajı zamanında uygulamanız ve iki ay süreyle burnunuzu korunmanız gerekir. Ameliyat sonrasında ayrıca gözlük kullanılmamalı, buruna darbe alınmamalı, burun üstü yatılmamalı, güneşte gezmekten kaçınılmalıdır. 2-3 hafta kadar zorlu hareketlerden (/koşma, yüzme, seks, kan basıncını artıran hareketler, v.b.) kaçınılmalıdır.

Estetik cerrahlar hastalarını ilk bir ay içinde daha sık, daha uygun ayda bir olmak üzere kontrollere çağrılır. Şişliklerin %70-90’ı ilk bir ay içinde, kalanları ise 6-12 ay içinde geçmektedir. Genellikle burnun ucu yanları şişlikleri en son inen yerlerdir. Risklerin oluşması sizin cerrahınızın tavsiyelerine uymanıza bağlıdır. Bazen burundan zaman zaman bir veya iki damla kan gelebilir, zamanla geçer. Aklınıza takılan sorular varsa öncelikle cerrahınıza sormalısınız.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 

 • Tamponlar burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırır ve göz kapaklarındaki flasterler görmenizi engelleyebilir. Ancak bunlara dokunmamanız gerekir; doktorunuz uygun zamanda çıkartacaktır.
 • Ilık yeterli sıvı almanız, yumuşak gıdalar yemeniz, dudaklarınızı ıslak tutmanız (jel veya kremlerle) faydalıdır.
 • Sadece reçete edilen yani doktorunuzun yazdığı ilaçları kullanın ve asla aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız.
 • Uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz, böylece daha az şişlik ve morluk görülecektir.
 • Burnunuzdan pembe/açık kırmızı renkli sızıntı olabilir; yalnız devamlı kırmızı kan gelmesi durumunda telefonla doktorunuza bildiriniz.
 • Ameliyattan sonraki alçı atel ancak doktorunuz tarafından zamanında çıkarılmalıdır, çünkü burnun şekillenmesinde faydalı olacaktır.
 • Burnunuzun altında size değiştirilmesi gösterilecek tampon sizi rahatsız ettikçe değiştirebilirsiniz.
 • Burnunuzla oynamayınız, bir yere çarpmamaya dikkat ediniz.
 • Yumuşak diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayınız.
 • Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle kan basıncını arttıracak hareketlerden kaçınınız.
 • İki ay süre güneşe çıkmayınız.
 • Burnunuz açıldığında biraz fazla kalkık gibi gelebilir, ilk bir ay içinde 5-10º’lik inme olacaktır.
 • Burnunuzda ve üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz ancak bu da zamanla geçecektir.
 • Günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile gösterildiği gibi krem kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Burnunuz 2-4 ay kadar tıkalı olacaktır. Bu normaldir. Burnunuzu sümkürmeye, aksırmaya çalışmayın. Steroidli burun spreyleri kullanmayınız. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 • Ameliyattan sonra depresyon görülebilir, ameliyattan sonraki ilk görünüm sizi tedirgin edebilir. Tam anlamıyla iyileşme 6-12 ay sürecektir.
 • Atelden sonra işe gidebilirsiniz ancak zorlu hareketlerden kaçınmak kaydıyla.
 • Makyaj yapılabilir.
 • Ameliyat sonrası kontrollere mutlaka düzenli gidiniz. İlk bir ay içinde doktorunuzun uygun gördüğü kadar daha sonra altı aya kadar ayda bir.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.