Erkek Meme Küçültme Jinekomasti Öncesi Sonrası

Erkek Memesi Küçültme

Erkekte Meme Küçültülmesi (Jinekomasti Onarımı)

Erkeklerde kadınsı bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olması halidir. Bazı ilaçların yan etkisi olarak yada hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kendiliğinden geçmeyen jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih edilmektedir. Doktorun izniyle aynı gün içinde hasta evine gidebilir. Liposuction ile kombine edilecekse, önce liposuction yapılır, sonra da ters yarım daire şeklinde 1-2 cm kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çıkarılır. Ameliyat ortalama 20-60 dakika sürer. Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morluk olabilmektedir, ancak geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyuşukluk olabilir, çoğu zaman geçicidir. Ağrılar için doktor kontrolünde çözüm getirilir. Hasta birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.

Göğüs Küçültme Jinekomasti:

Erkeklerde istenmeyen bir cinsel ayırım olduğundan, hastanın psikolojik durumu doktorlar tarafından değerlendirilerek cerrahi tedaviye de yönlendirilmektedir. Ergenlik sırasında ortaya çıkan jinekomasti bazen kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Kalıcı olanlar için jinekomasti onarımı ile çözüm üretilebilir.

Jinekomasti’nin Üç ana tipi mevcuttur:

  • Glandüler tip: gerçek meme dokusunda büyüme vardır. Liposuction ve eksizyon beraber yapılır.
  • Yağlı tip: yağ dokusunda büyüme vardır. Liposuction yeterlidir.
  • Yağlı-glandüler tip: her iki doku da büyüme söz konusudur. Liposuction+eksizyon beraber yapılır.

Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

Hormonal değişikliklere bağlı olarak jinekomasti en sık 13 yaş yada daha büyük erkeklerde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda bu erkeklerin %90’ında kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ergenlik döneminde hormonal dengedeki değişiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kurulduğunda kendiliğinden düzelmektedir. Erişkin erkeklerde meme kanseri göz ardı edilmemelidir. Ayırıcı tanıda diğer jinekomasti etkenlerini de düşünmek gerekir. Bu etkenler hepatit, siroz, akciğer hastalıkları, bazı kanserler, tiroid hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, steroid kullanımı ve bazı ilaçların kullanımıdır. Bütün bunlara rağmen erişkin jinekomastinin büyük çoğunluğunda belirli bir etken yoktur. Ameliyat öncesinde memenin ultrasonu çekilmelidir. Bu meme dokusundaki büyümenin yağ dokusundan mı yoksa glandüler dokudan mı oluştuğunu gösterecektir.

Jinekomasti ameliyatında riskler arasında iki taraf arasında asimetri, deri altında kan birikimi, deri altında sıvı birikimi, meme başı çürümesi ve enfeksiyon (iltihap) oluşabilir. Ancak doku kaybı ve enfeksiyon görülme olasılığı çok nadirdir. Jinekomasti ameliyattan sonra koruyucu olarak doktor kontrolünde antibiyotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası elastik bandaj ile pansuman yapılır. Dikişler 7-10 gün içinde alınmalıdır. Korselerle 2-4 hafta meme derisinin alt dokuya yapışması sağlanır. Meme derisinde düzensizlik kalması durumunda 6 ay sonra revizyon için ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.