Doku Genişletme Ameliyatı

Doku Genişletme

Doku Genişletme

Doku genişletme, saçlı deride çeşitli nedenlerle oluşan saç kayıplarının tedavisinde veya yanıklı zemindeki saç eksikliği durumunda tercih edilmektedir. Yanığa bağlı oluşan kelliklerde seçkin bir tedavi yöntemi olan doku genişletme, çoğunlukla deri altına yerleştirilen silikon yapısındaki çeşitli şekil ve hacimde balonların izotonik ile şişirilmesi ile yapılır.

[nbox][/nbox] [—ATOC—] [—TAG:h3—]

Doku genişletme, çoğunlukla deri altına yerleştirilen silikon yapısındaki çeşitli şekil ve hacimde balonların izotonik ile şişirilmesi ile yapılır. Balona bağlı port denilen küçük bir hazne yine kolayca fark edilecek şekilde deri altına yerleştirilir. Ameliyattan bir süre sonra porttan izotonik verilmeye başlanır. Belli aralıklarla örneğin haftada bir veya iki enjekte edilen izotonik ile yavaş yavaş şişirilen silikon balon sayesinde deri genişlemeye başlar. Yeterince doku genişlemesi sağlandığında tekrar ameliyat yapılarak, balon çıkarılır ve genişletilen deri, onarımı yapılacak bölgede kullanılır. Bu yöntemde şişirme esnasında çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dikişler açılabilir ya da iltihab gelişebilir.

Saçlı deride çeşitli nedenlerle oluşan saç kayıplarının tedavisinde veya yanıklı zemindeki saç eksikliği durumunda tercih edilen ve yanığa bağlı oluşan kelliklerde seçkin bir tedavi yöntemlerinden biridir. Genişletilmesi planlanan bölgenin altına silikon balon konulduktan bir süre sonra – bu genellikle 15 gündür – porttan yavaş yavaş izotonik ile balon şişirilir. 2 – 4 ay sonra istenilen şişirme sağlandığında, belli bir süre beklenir. Daha sonra ikinci ameliyat yapılarak balon çıkartılır. Kel olan kısım çıkarıldıktan sonra, genişletilmiş olan komşu saçlı deri gerginlik yaratmadan çıkarılan kısma dikilir.

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.